Mníchov – praktický seminár a výcvik z odborného poradenstva

V nemeckom školiacom centre TUV SUD Pluspunkt v Mníchove prebehla zaujímavá akcia. V dňoch 2.-3. 8. 2013 absolvovalo 8 dopravných psychológov zo SR praktický seminár a výcvik z odborného poradenstva (rehabilitácie). Nemeckí kolegovia pod vedením riaditeľa  Dr. Jurgena Merzta predstavili koncepciu, podľa ktorej postupuje ich centrum, ktoré patrí medzi najväčšie v Nemecku. Mesačne preškolia cca 500 vodičov, ktorí sa dopustili dopravných priestupkov, najmä pod vplyvom alkoholu.  Ak je vodič prichytený opakovane alebo zapríčiní dopravnú nehodu, je posudzovaný veľmi prísne. Pomerne benevolentne sú posudzovaní vodiči, ktorí porušili predpisy prvýkrát a to aj pri nižšej koncentrácii alkoholu v krvi.

V Nemecku majú niekoľko typov doškolení pre vodičov, ktorí porušili predpisy. Okrem základného pre vodičov, ktorí požili alkohol, osobitnú skupinu tvoria mladí a agresívni vodiči. Zaujímavosťou je, že do kurzu sa môže dostať aj jednotlivec, ktorý nebol agresívny priamo za volantom, ale bol usvedčený napr. z domáceho násilia a má vodičský preukaz. Tu platí úzus, že ak je agresívny v jednom prostredí, agresivitu môže prenášať aj na riadenie motorového vozidla a musí absolvovať medicínsko psychologické vyšetrenie (tzv. MPU). Obdobné to je, ak je prichytený s väčším množstvom drôg.

Pravdepodobne najväčším zážitkom a osobnou skúsenosťou bola účasť priamo v skupine klientov. Vidieť ako pracujú nemeckí kolegovia s priestupkármi, patrilo medzi veľmi cennú skúsenosť slovenských psychológov.

IMG_1838

 

IMG_1840 IMG_5214

IMG_1847IMG_1846IMG_1844IMG_1843
Uverejnené v ADPSR správy
Jeden komentár pre “Mníchov – praktický seminár a výcvik z odborného poradenstva
  1. Eva Sklenarova píše:

    Dobrá skúsenosť, ale nebola by ešte príležitosť aj pre iných, ja som napríklad o tejto možnosti nevedela, že sa dá ísť na také podujatie.

  2. PhDr. Karol Kleinmann píše:

    Príležitosť je vždy. Konkrétne na akciu do Mníchova alebo do iného strediska je potrebný záujem aspoň 4 účastníkov, ktorí hovoria anglicky. V prípade tlmočníka, čo je jedna z alternatív, sa akcia zbytočne predražuje. Okrem nákladov na cestu a ubytovanie je potrebné počítať v prípade Mníchova s paušálnym poplatkom 1000.-euro, ktorú fakturuje organizácia TUV Mníchov, bez ohľadu na počet účastníkov, ktorých ale môže byť maximálne 8.Treba počítať aj s organizačným poplatkom cca 50 euro/osoba za organizačné zabezpečenie pobytu / telefonáty, výber a rezervácie hotelov a pod. Cesta z Bratislavy autom trvá cca 5 hodín, z Košíc cez Budapešť cca 10 hodín. Ubytovanie v hotely 70-110 euro.

Pridaj komentár

Prihláste sa
Ak chcete prezerať všetok obsah bez obmedzenia, prípadne pridávať nový,prihláste sa alebo sa zaregistrujte.

Zabudli ste heslo?
Akcie a podujatia
EFPA EFPA EFPA EFPA EFPA            CONFERENCE INDEX            EFPA