Nový trest nie je hrozbou. Hlavný odborník na závislosti upozorňuje, že pijani za volantom sa liečbe zatiaľ vyhýbajú.
Agentúrne spravodajstvo sme o 19:56 nahradili autorským článkom denníka SME.
BRATISLAVA. Najnovší trestný čin na Slovensku, ktorým je šoférovanie s viac ako jedným promile alkoholu v krvi, spáchalo za prvé štyri mesiace už 1886 vodičov. Hoci im hrozí až ročné väzenie, ich počet neklesá. Vo februári ich polícia obvinila 403, rovnako ako v novembri, odkedy zákon platí. V zvyšných mesiacoch to bolo ešte viac, v januári až 564. Od nového opatrenia si polícia sľubovala, že vytlačí pijanov z premávky. Okrem súdu a zadržaného preukazu by totiž mali podstúpiť aj psychiatrické vyšetrenie, ktoré odhalí, či sú závislí. Alkoholici sa za volant môžu vrátiť až po absolvovaní liečby.
K odborníkom ich nepošlú
Hlavný odborník ministerstva zdravotníctva na drogové závislosti Ľubomír Okruhlica však upozorňuje, že nové nariadenie závislých zatiaľ v praxi neodhaľuje.
Hoci v Bratislavskom kraji polícia za prvé štyri mesiace zadržala až 299 vodičov s vyše jedným promile, do Centra pre liečbu drogových závislostí, ktoré sa na alkoholikov špecializuje, poslali policajti zatiaľ len 18.
U ôsmich diagnostikovali lekári závislosť.
„Nie je to jasné, ako to beží v praxi, ale zdá sa, že iba malá časť z toho, čo policajti vykazujú, sa dostáva na vyšetrenia,“ upozorňuje Okruhlica.
Policajný hovorca Michal Slivka tvrdí, že ak šofér pil, policajti by ho podľa zákona mali poslať na psychiatrické vyšetrenie.
Koľkým vyšetrenie nariadili a koľkí ho skutočne podstúpili, však nevie. „Polícia takéto štatistické ukazovatele nevykazuje.“
Vyšetrenie trvá mesiac
Okruhlica je presvedčený, že vodičov, ktorí nafúkajú nad jedno promile, by polícia mala posielať na vyšetrenie automaticky.
„Tam už je vysoký predpoklad, že majú s alkoholom vážny problém.“
Upozorňuje tiež, že polícia by mala šoférovi stanoviť aj konkrétneho psychiatra. Dnes podľa neho hrozí, že vodič môže medzi lekármi migrovať, kým nezíska potvrdenie, že závislý nie je.
„Vyšetrenie nie je jednorazové, trvá mesiac a zahŕňa laboratórne vyšetrenia, krvné testy, psychologické a psychiatrické vyšetrenie, chodia k nám aj fúkať,“ opisuje odhaľovanie závislosti psychiatrička Jaroslava Struňáková.
Psychiatri kritizujú nulovú toleranciu alkoholu za volantom.
„Vo väčšine krajín Európskej únie je alkohol tolerovaný do 0,2 promile,“ upozorňuje Okruhlica. Takí vodiči podľa neho ešte nie sú pod vplyvom alkoholu.
how to get foo fighters tickets
Pridaj komentár
Prepáčte, ale pred zanechaním komentára sa musíte prihlásiť.